Найдавніша система медитативних та дихальних вправ, спрямована на вдосконалення фізичних та особистісних якостей людини – це крійя-йога. Творцем її є гуру Бабаджі. На Заході йога стала активно розвиватися у 20 столітті та стала новим щаблем духовного розвитку.
Мета та користь крійя-йоги
У практиці крійя-йоги центральне місце посідає ініціація, за допомогою якої здійснюється передача духовної енергії. Початковою ланкою практик вважається концентрація думки (дхарана), яка веде до усвідомленої медитації (дхьяне). Крія призначена для активації центрів свідомості, пізнання вищого початку та вираження життя через красу, блаженство та мудрість.
Крійя-йога орієнтована на:
- гармонізацію енергетичних потоків Кундаліні;
- очищення свідомості від глибоких страхів, фобій та внутрішньоособистісних конфліктів;
- розслаблення на фізичному та розумовому рівнях, що дозволяє людині впоратися з великою кількістю роботи;
- регуляцію та стабілізацію діяльності нервової системи;
- підвищення активності мозку;
- оновлення клітин та тканин.
Зміни в організмі відбуваються поступово, перетворюючи та розвиваючи душу та тіло.
Важливі складові
Структура крійя-йоги побудована із сукупності технік, які є спрямовуючими в пізнанні себе та Всесвіту.
- Асани (тілесні техніки). Пози, переважно сидячі, в крійя-йоге орієнтовані заспокоєння і своєрідне абстрагування.
- Бендхі (тілесні та духовні замки). Кожен орган і система має своє енергетичне джерело, яке під час хвороби або нервового перенапруги може блокуватися. Енергія перестає циркулювати організмом, один блок «заклинює» інший, і так утворюється ланцюгова реакція. Для того, щоб нормалізувати потік та відновити гармонію, застосовуються замки, спрямовані на зміну всіх рівнів свідомості та, так звану, перебудову.
- Мудрі (через внутрішнє формується зовнішнє). Мудрий – це особливі символічні розташування кистей рук з метою досягнення певного становища чи ефекту. Такі образи спрямовані на фізичні та психологічні зміни.
- Мантри (звукові вібрації). Мелодії або священні піснеспіви використовують для досягнення стану нірвани, набуття особливих знань, розуміння вищого.
- Пранаяма (дихальна техніка). Налаштування правильного дихання стимулює гармонізацію енергетичних потоків та очищення тілесних та духовних каналів.
- Усвідомлення та прийняття фізіопсихічних каналів.
Всі ці техніки мають свій унікальний вплив. Їх потрібно виконувати у суворій послідовності, дотримуючись правил, складених тисячі років тому. Використовуючи хоча б одну з технік необдумано, можна порушити не лише внутрішні енергетичні потоки та заблокувати канали, а й пошкодити найтоншу нитку між земною та Божественною.
Багато років крійя-йога вважалася таїнством, осягнути яке судилося лише обраним. Однак з часом люди стали розуміти, що для набуття гармонії потрібно небагато: тиша та прийняття себе. Такі принципи глибоко лежать в основі крійя-йоги. У бажанні досягти досконалості кордонів немає. Потрібно лише навчитися слухати своє тіло.