Джапа-йога: особливості

Джапа-йога – це духовна практика, сенс якої полягає в медитації під час озвучування мантр. Мантри – це різновид молитов, якими людина духовно впливає на свою свідомість, закликає себе прагнути до істини, світла, любові та інших факторів щастя, які їй необхідні.

Для занять джапа-йогою не потрібна спортивна підготовка та виконання фізичних вправ. Для медитації краще виділяти ранковий час, проте проводити цей процес можна будь-коли.

Джапа-йога

Чітки-намиста джапа-мала для медитації

Заняття джапа-йогою вимагають чистих намірів та любові до Бога. Важливо выдчувати сенс слів мантри, вимовляти її вдумливо та з душею. Більшість тих, хто просвітлюється, медитують з чітками джапа-малу на шиї. Чітки своїм виглядом нагадують звичайні намиста. Кожна бусинка пов’язана з іншими вузлами творення. Усього таких бусинок – 108, що пов’язані з духовною значимістю цього числа. На нитку джапа-мала нанизується ще одна, 109-та намистина, що зветься «сумеру». За розмірами та цінністю вона перевершує інших своїх «сестриць». Цінна сутінку тим, що допомагає відновити медитацію, якщо вона перервалася або людина відволіклася.

Цілі, з якими вивчають джапа-йогу

Люди, які займаються джапа-йогою, можуть переслідувати різні цілі:

  • Звільнитися від мук та пригнічення. В індійській релігійній думці це називається «мокша».
  • Позбутися страждань і потягів до когось, що в індійській релігії називаються «нірвана».
  • Отримати деяку підтримку у спілкуванні з Богом, попросити про допомогу, а також розповісти йому про нещастя та проблеми.

Способи повторення мантр

Існує кілька типів, на які поділяється джапа-йога:

  • Звукова йога (байкхарі). Вона спрямована на читання мантри вголос. Таке самонавіювання надає людині сил, життєвої енергії, а також сприяє підтримці душевної рівноваги.
  • Шепоча депа-йога (упаншу). Тут необхідно шепотіти слова мантри таким чином, щоб чути їх було тільки самому шепоті. Упаншу тримає у фокусі розум людини та ліквідує неуважність.
  • Думкова (манасік). Цей різновид підходить для більш просунутих йогінів. Початківцям рекомендується спочатку вивчити звукову та шепочу. Техніка «манасік» полягає в уявному самонавіянні та промовлянні мантр у себе в голові. Чути молитву має лише внутрішній розум. Попри складну техніку, манасік є більш результативною та просвітлюючою.
  • Пишуча (лікхіт). Лікхітом прийнято завершувати процес вивчення джапа-йоги та вивчати його після решти. Направлено цей різновид на прописування мантри на папері. Дану дію необхідно повторювати щоразу, поки не настане просвітлення. Рекомендується вибирати чорнило певних кольорів: червоного, зеленого або блакитного.